7. Årsmötet 7/2 2007

Årsmötet 2007 i Klubb Maritim Westervik hölls den 7 februari i Marinstugan. 25 medlemmar deltog i mötet.

Vid årsmötet gjordes flera val. Nya i styrelsen är nu ordföranden Birgitta Andersson, ledamöterna Jonny Larsson och Berne Nilsson samt suppleanterna Nils-Erik Johansson och Lars-Göran Karlsson. Kvarstår i styrelsen gör ledamöterna Hans Larsson och Gunnar Lundgren samt suppleanten Göran Andersson. Jonny Larsson har tidigare varit suppleant.

Ett kort årsmötesreferat finns publicerat i VT den 10 februari.

Vi tackar vår gäst Christer Grimbrandt som höll föredrag om Svenska Amerikalinjen och visade bilder:

Grimbrandt

Grimbrandt2

KMW1

Vi fikade förstås, men först efter årsmötesförhandlingarna.

KMW2

Birgitta, som är ny ordförande, hade med sig en del bilder som kan användas till den artikel i Båtologen nästa gång som ska handla om Västervik som sjöfartsstad.

KMW3

Bosse Nord lämnade styrelsen som suppleant och Lars-Göran Karlsson kom in.

Här kan du läsa styrelsens verksamhetsberättelse:

Klubb Maritim Westervik har haft ett aktivt år sedan förra årsmötet. Tre ordinarie medlemsmöten har hållits under året, plus ytterligare två möten. Dessutom har flera av föreningens medlemmar medverkat vid båtmässan i juli.

Mötet den 3 maj samlades vi på Västerviks museum. Mikael Asklander från Stockholmsavdelningen visade bilder och berättade om fartyg. Även Olav Klemets från riksföreningens styrelse deltog. Över 30 av våra medlemmar kom till mötet.

Boat Meet: Klubb Maritim Westervik var med på båtmässan som arrangerades i Västervik onsdag-söndag 19-23 juli, främst tack vare en stor insats från K-G Svensson och Björn Stålberg.

Extra sommarmöte med strömmingsbuffé ordnades i Marinstugan den 10 augusti. 14 personer hade hörsammat inbjudan. Förslaget till buffén kom från Göran Östervall som också ”brassade käket”.

Mötet den 6 september hölls i Loftahammar. Det började med ett besök på sjöräddningskryssaren Rescue Elsa Golje innan vi höll föreningsmöte. Medlemmarna Björn Stålberg och K-G Svensson i Loftahammar ordnade med mötet och skänkte också ett konstverk till klubben. Cirka 25 medlemmar deltog och mötet beslutade att Klubb Maritim Westervik blir värd för riksföreningens årsmöte i maj.

Besök från Oxelösundsavdelningen den 16 september: Över 40 personer kom från Oxelösund och 15 av våra egna medlemmar var med. Dessutom fick vi besök av medlemmar från Linköping, Valdemarsvik och Stockholm. Vi guidades på museet och i naturummet, och åt lunch tillsammans.

Mötet den 1 november hölls i Marinstugan. Temat var byte av sjöfartslitteratur. 15 medlemmar deltog i mötet.

Medlemsantalet: Under året har antalet medlemmar minskat från 45 till 42 (den 31/1). Den 31/12 var antalet 53. Nedgången beror sannolikt på att de som ännu inte betalat årsavgiften inte är medräknade. Samtliga avdelningar har liknande minskningar.

Västervik den 2007-02-07

Eva Johansson, ordf Hans Larsson, v ordf Lars Palmén, sekr

Gunnar Lundgren, kassör Björn Stålberg, ledamot Bo Nord, suppleant

Göran Andersson, suppleant Jonny Larsson, suppleant