16. Middagsmöte 5/11 2008

Höstens sista ordinarie medlemsmöte hölls i klubblokalen Kajutan, med 23 medlemmar närvarande. Efter mötet åt vi en god middag tillsammans.

Mötet beslutade följande:

På förslag från Artur Karlsson ska avdelningen prenumerera på KM Göteborgs tidning Länspumpen. Den ska finnas i Kajutan för läsning där.

Öppet hus hålls i klubblokalen Kajutan andra och sista torsdagen i månaden. Ny tid är kl 19-20.

En ny klubbvärd/lokalansvarig behövs men ingen anmälde sitt intresse.

Förslag på mötesdagar under 2009 är: 15/4, 10/6, 9/9 och 11/11. Det innebär att vi flyttar mötena till andra onsdagen i varje månad. Det har visat sig att fler då skulle kunna vara med.

Årsmötet hålls den 11 februari kl 18, antingen i Marinstugan eller på museet.

Ett extramöte med jultallrik hålls torsdagen den 11 december. Anmälan till Göran Östervall på tel 0490-35769 senast den 6/12.

Sedan hade vi fest:

Huvudingrediensen i höstens middag var ål från Städsholmen. Stort tack till Göran Stenberg och Lennart Andersson för ålen. Den var supergod! Och stort tack till vår klubbmästare Göran Östervall som ordnat med och lagat mat åt oss. Vi är lyckligt lottade med sådana medlemmar.

På lotteriet efter middagen vann Jan Graunert högsta vinsten, en halv flatrökt ål från Städsholmen.

Vi åt ål och strömming i alla möjliga former. Himmelskt gott!

Vår kassör Bernt Sarenberg tog upp betalning och bockade av de anmälda. Eje Högberg underhöll oss med dragspel.

Göran Östervall fick hjälp i köket.

Berne Nilsson hade kökstjänst medan Eje Högberg förberedde sig för sång och musik.

Berne Nilsson är en hejare på att sjunga och deklamera Evert Taube.

Pratstund i kajutan. I mitten vår valberedare Åke Pettersson.